Vishay/Dale CRCW08051K50JNEAHP
CRCW08051K50JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K50JNEAHP
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K50JNEAHP.pdf
Availability of CRCW08051K50JNEAHP
QUANTITY
CRCW08051K50JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K50JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K50JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K50JNEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051K50JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K50JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051K50JNEAHP
CONN HEADER VERT 2POS .100 TIN datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X1 10UMAX datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 4.5V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC 4.5A HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 15GOLD datasheet.pdf