Vishay/Dale CRCW08051K80FKEA
CRCW08051K80FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K80FKEA
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K80FKEA.pdf
Availability of CRCW08051K80FKEA
QUANTITY
CRCW08051K80FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K80FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K80FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K80FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K80FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K80FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051K80FKEA
REG SW 8V 2A SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL 30A datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
LOCATOR 8 GAGE datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 4M datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 120W datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf