Vishay/Dale CRCW08051K82FKTA
CRCW08051K82FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K82FKTA
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K82FKTA.pdf
Availability of CRCW08051K82FKTA
QUANTITY
CRCW08051K82FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K82FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K82FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K82FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K82FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K82FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051K82FKTA
SWITCH UNIT 22MM SELECT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HAN-MOD COAX CONT 50 OHM (RG58) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 16GB SLC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf