Vishay/Dale CRCW08051K91FKTA
CRCW08051K91FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K91FKTA
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K91FKTA.pdf
Availability of CRCW08051K91FKTA
QUANTITY
CRCW08051K91FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K91FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K91FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K91FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K91FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K91FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051K91FKTA
IC GATE NOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 101MA 6.9 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 570MA 533 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC RF REMOTE WIRELESS 14SOIC datasheet.pdf
UNI HD 37P LF datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
VERSAFLEX-1/8-0-SP datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 275MW SOT323 datasheet.pdf