Vishay/Dale CRCW08051M60FKEA
CRCW08051M60FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M60FKEA
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M60FKEA.pdf
Availability of CRCW08051M60FKEA
QUANTITY
CRCW08051M60FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M60FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M60FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M60FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M60FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M60FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051M60FKEA
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 700MHZ 28PLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 27POS datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 230MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf