Vishay/Dale CRCW08051M82FKTA
CRCW08051M82FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M82FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M82FKTA.pdf
Availability of CRCW08051M82FKTA
QUANTITY
CRCW08051M82FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M82FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M82FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M82FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M82FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M82FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051M82FKTA
LED 2HI 5MM RED/GRN BICLR PC MNT datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 64 TAPS 8-DIP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210X297MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12, 12S datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 5POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf