Vishay/Dale CRCW08051R00JNEC
CRCW08051R00JNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R00JNEC
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R00JNEC.pdf
Availability of CRCW08051R00JNEC
QUANTITY
CRCW08051R00JNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R00JNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R00JNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R00JNEC
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R00JNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R00JNEC Details Description
Related parts for CRCW08051R00JNEC
IC FLASH 8MBIT 90NS 40TSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XZ AXIS 16-QFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO H.FL PLUG datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 50W DO5 datasheet.pdf