Vishay/Dale CRCW08051R00KNEAIF
CRCW08051R00KNEAIF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R00KNEAIF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 10% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R00KNEAIF.pdf
Availability of CRCW08051R00KNEAIF
QUANTITY
CRCW08051R00KNEAIF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R00KNEAIF
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R00KNEAIF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-IF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±10%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R00KNEAIF
Related LinksCRCW08051, CRCW08051R00KNEAIF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R00KNEAIF Details Description
Related parts for CRCW08051R00KNEAIF
IC REG LDO 5V 0.4A DDPAK datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf