Vishay/Dale CRCW08051R02FNEB
CRCW08051R02FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R02FNEB
Brief Description
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R02FNEB.pdf
Availability of CRCW08051R02FNEB
QUANTITY
CRCW08051R02FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R02FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R02FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R02FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R02FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R02FNEB Details Description
Related parts for CRCW08051R02FNEB
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf