Vishay/Dale CRCW08051R02FNEB
CRCW08051R02FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R02FNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R02FNEB.pdf
Availability of CRCW08051R02FNEB
QUANTITY
CRCW08051R02FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R02FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R02FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R02FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R02FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R02FNEB Details Description
Related parts for CRCW08051R02FNEB
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W SNGL 5V 12V PCB datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X8.7X0.5" BE/GY datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 50LB BLK 16.14" datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 35.0/18 2AWG 1=500PCS datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf