Souriau Connection Technology D38999/24FJ19SAL
D38999/24FJ19SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19SAL
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ19SAL.pdf
Availability of D38999/24FJ19SAL
QUANTITY
D38999/24FJ19SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19SAL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ19SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ19SAL Details Description
Related parts for D38999/24FJ19SAL
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 13.5000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 658MA 460 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
1500UF 6.3V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf