Vishay/Dale CRCW08051R21FNTA
CRCW08051R21FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R21FNTA
Brief Description
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R21FNTA.pdf
Availability of CRCW08051R21FNTA
QUANTITY
CRCW08051R21FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R21FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R21FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R21FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R21FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R21FNTA Details Description
Related parts for CRCW08051R21FNTA
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK ADHESIVE 16MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INC, LINE DRVR, 5VDC, ABZ PHS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf