Vishay/Dale CRCW08051R58FKTA
CRCW08051R58FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R58FKTA
Brief Description
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R58FKTA.pdf
Availability of CRCW08051R58FKTA
QUANTITY
CRCW08051R58FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R58FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R58FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R58FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R58FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R58FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051R58FKTA
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLK 1-3POS 5.08MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 6POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 29POS datasheet.pdf
CASE ALUM NAT 12.42"L X 17.67"W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
1-1/4" EXT CORNER 1" BEND WHITE datasheet.pdf