Vishay/Dale CRCW08051R62FKEAHP
CRCW08051R62FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R62FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R62FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08051R62FKEAHP
QUANTITY
CRCW08051R62FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R62FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R62FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R62FKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051R62FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R62FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051R62FKEAHP
IC MPU/WATCHDG 15-10MS SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 20"W datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC RED datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D Single Link 19 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf