Vishay/Dale CRCW08051R62FNEA
CRCW08051R62FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R62FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R62FNEA.pdf
Availability of CRCW08051R62FNEA
QUANTITY
CRCW08051R62FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R62FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R62FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R62FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R62FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R62FNEA Details Description
Related parts for CRCW08051R62FNEA
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
BATTRAX SLIC SNGL POS 150A DO214 datasheet.pdf
RES TEMP SENS 560 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS .250 GRAY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES 31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 9' TNCM-TNCM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf