Vishay/Dale CRCW08051R78FNTA
CRCW08051R78FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R78FNTA
Brief Description
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R78FNTA.pdf
Availability of CRCW08051R78FNTA
QUANTITY
CRCW08051R78FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R78FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R78FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R78FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R78FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R78FNTA Details Description
Related parts for CRCW08051R78FNTA
VARISTOR 61.2V 1KA 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 8OUT 15' datasheet.pdf
IGBT 1350V 40A 310W TO247HC-3 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
XFRMR MODUL 1PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
CABLE F CHASSIS 12PIN W/36" LDS datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 1PR FOILBRAID 300 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 600MA 2.835 OHM datasheet.pdf