Vishay/Dale CRCW08051R80FKTA
CRCW08051R80FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R80FKTA
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R80FKTA.pdf
Availability of CRCW08051R80FKTA
QUANTITY
CRCW08051R80FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R80FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R80FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R80FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R80FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R80FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051R80FKTA
HEAT SINK 45MM X 45MM X 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFFER DDR 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 14A 4.5 MOHM SMD datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 20 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 9.65MM datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf