Vishay/Dale CRCW0805200KFKEB
CRCW0805200KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805200KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805200KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805200KFKEB
QUANTITY
CRCW0805200KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805200KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805200KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805200KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805200KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805200KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805200KFKEB
IC REG LDO 5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A ISOLATED datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf