Vishay/Dale CRCW080520K0FKTC
CRCW080520K0FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520K0FKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080520K0FKTC.pdf
Availability of CRCW080520K0FKTC
QUANTITY
CRCW080520K0FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520K0FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW080520K0FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520K0FKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW080520K0FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520K0FKTC Details Description
Related parts for CRCW080520K0FKTC
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 38A ECO-PAC2 datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 10% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:6 725MHZ 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 125MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 175W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf