Vishay/Dale CRCW080520R0JNTC
CRCW080520R0JNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520R0JNTC
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080520R0JNTC.pdf
Availability of CRCW080520R0JNTC
QUANTITY
CRCW080520R0JNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520R0JNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW080520R0JNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520R0JNTC
Related LinksCRCW0805, CRCW080520R0JNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520R0JNTC Details Description
Related parts for CRCW080520R0JNTC
MODULE POWER ENT FUSED UNFILTER datasheet.pdf
BOX ALUMINUM GRAY 4"L X 2.25"W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 65W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1INPUT ES6 datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 11.4A 9 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf