Vishay/Dale CRCW0805215RFKTC
CRCW0805215RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805215RFKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805215RFKTC.pdf
Availability of CRCW0805215RFKTC
QUANTITY
CRCW0805215RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805215RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805215RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805215RFKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805215RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805215RFKTC Details Description
Related parts for CRCW0805215RFKTC
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
IC DISPLAY CTLR ON SCREEN 64SQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A datasheet.pdf