Vishay/Dale CRCW0805220RJNTB
CRCW0805220RJNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805220RJNTB
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805220RJNTB.pdf
Availability of CRCW0805220RJNTB
QUANTITY
CRCW0805220RJNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805220RJNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805220RJNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805220RJNTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805220RJNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805220RJNTB Details Description
Related parts for CRCW0805220RJNTB
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES .56 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR PWR SPLY 32-TQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf