Vishay/Dale CRCW0805240KJNEC
CRCW0805240KJNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805240KJNEC
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805240KJNEC.pdf
Availability of CRCW0805240KJNEC
QUANTITY
CRCW0805240KJNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805240KJNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805240KJNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805240KJNEC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805240KJNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805240KJNEC Details Description
Related parts for CRCW0805240KJNEC
SWITCH TURQ SPDT HINGE SILV WIRE datasheet.pdf
CASE PLSTC GM 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 20 OHM .30A 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 20.27 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 4W datasheet.pdf