Vishay/Dale CRCW0805240RJNTA
CRCW0805240RJNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805240RJNTA
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805240RJNTA.pdf
Availability of CRCW0805240RJNTA
QUANTITY
CRCW0805240RJNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805240RJNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805240RJNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805240RJNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805240RJNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805240RJNTA Details Description
Related parts for CRCW0805240RJNTA
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT DISPLAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf