Vishay/Dale CRCW0805243KFKEA
CRCW0805243KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805243KFKEA
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805243KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805243KFKEA
QUANTITY
CRCW0805243KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805243KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805243KFKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805243KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805243KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805243KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805243KFKEA
HOOK-UP STRND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4HV(3KV) SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf