Murata Electronics North America GRM1556T1H6R0DD01D
GRM1556T1H6R0DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R0DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R0DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R0DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H6R0DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R0DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R0DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R0DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R0DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R0DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R0DD01D
IDC CABLE- ASS14A/ AE14M / APR14 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TXRX 60V RS485/RS422 14DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 340OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
MICRO 21 F 18" YEL datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf