Vishay/Dale CRCW080525R5FKEAHP
CRCW080525R5FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080525R5FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080525R5FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080525R5FKEAHP
QUANTITY
CRCW080525R5FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080525R5FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080525R5FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080525R5FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080525R5FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080525R5FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080525R5FKEAHP
IC REG CHARGE PUMP ADJ 60MA 6DFN datasheet.pdf
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 45K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CMLX-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
RES 500 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf