Vishay/Dale CRCW0805270KFKTA
CRCW0805270KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805270KFKTA
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805270KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805270KFKTA
QUANTITY
CRCW0805270KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805270KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805270KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805270KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805270KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805270KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805270KFKTA
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 5.5V 8MA SOT-143 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
PET 3/8" YELLOW 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE PIN datasheet.pdf