Vishay/Dale CRCW0805270KJNEA
CRCW0805270KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805270KJNEA
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805270KJNEA.pdf
Availability of CRCW0805270KJNEA
QUANTITY
CRCW0805270KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805270KJNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805270KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805270KJNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805270KJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805270KJNEA Details Description
Related parts for CRCW0805270KJNEA
RES SMD 0.02 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 142 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf