Vishay/Dale CRCW0805270KJNEAHP
CRCW0805270KJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805270KJNEAHP
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805270KJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0805270KJNEAHP
QUANTITY
CRCW0805270KJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805270KJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805270KJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805270KJNEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW0805270KJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805270KJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805270KJNEAHP
CONN PC PIN CIRC 0.094DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf