Vishay/Dale CRCW080527R0JNTB
CRCW080527R0JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080527R0JNTB
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080527R0JNTB.pdf
Availability of CRCW080527R0JNTB
QUANTITY
CRCW080527R0JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080527R0JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080527R0JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080527R0JNTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080527R0JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080527R0JNTB Details Description
Related parts for CRCW080527R0JNTB
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 8A CRS datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14-16 AWG SLVR datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50OHM PCB datasheet.pdf