Vishay/Dale CRCW080528R7FKEAHP
CRCW080528R7FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080528R7FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080528R7FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080528R7FKEAHP
QUANTITY
CRCW080528R7FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080528R7FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080528R7FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080528R7FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080528R7FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080528R7FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080528R7FKEAHP
RES SMD 604K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.5MM datasheet.pdf