Vishay/Dale CRCW080528R7FKEAHP
CRCW080528R7FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080528R7FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080528R7FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080528R7FKEAHP
QUANTITY
CRCW080528R7FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080528R7FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080528R7FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080528R7FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080528R7FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080528R7FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080528R7FKEAHP
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.790" 5MM 3LD datasheet.pdf
PNL MNT YLW W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
3R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf