Vishay/Dale CRCW08052K20JNTA
CRCW08052K20JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K20JNTA
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K20JNTA.pdf
Availability of CRCW08052K20JNTA
QUANTITY
CRCW08052K20JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K20JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K20JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K20JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K20JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K20JNTA Details Description
Related parts for CRCW08052K20JNTA
POWER CORD FAN 45DEG ANGLE 40" datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
DSUB 5X1 M PCB G30 T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf