Vishay/Dale CRCW08052K67FKTB
CRCW08052K67FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K67FKTB
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K67FKTB.pdf
Availability of CRCW08052K67FKTB
QUANTITY
CRCW08052K67FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K67FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K67FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K67FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K67FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K67FKTB Details Description
Related parts for CRCW08052K67FKTB
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN NON-NEMA LOCK 20A 120/208V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1421LED datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 15/16" 12.68" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 30V 100MA SOT665 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.7V 3-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf