Vishay/Dale CRCW08052K70FKTA
CRCW08052K70FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K70FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K70FKTA.pdf
Availability of CRCW08052K70FKTA
QUANTITY
CRCW08052K70FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K70FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K70FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K70FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K70FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K70FKTA Details Description
Related parts for CRCW08052K70FKTA
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 400A 32V FAST datasheet.pdf
HEATSINK 21X21X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 29MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf