Vishay/Dale CRCW08052K87FKEAHP
CRCW08052K87FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K87FKEAHP
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K87FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08052K87FKEAHP
QUANTITY
CRCW08052K87FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K87FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K87FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K87FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW08052K87FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K87FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08052K87FKEAHP
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
TERM SGL LVL FT 600V 33A WM BLUE datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 700A DO200AB datasheet.pdf
3CKT 3.5MM W TO B HOUS RED datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf