Vishay/Dale CRCW08052M21FKTA
CRCW08052M21FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052M21FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052M21FKTA.pdf
Availability of CRCW08052M21FKTA
QUANTITY
CRCW08052M21FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052M21FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052M21FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052M21FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052M21FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052M21FKTA Details Description
Related parts for CRCW08052M21FKTA
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 10POS GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPED 30POS datasheet.pdf
RES 620 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf