Vishay/Dale CRCW08052M55DHEAP
CRCW08052M55DHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052M55DHEAP
Brief Description
RES SMD 2.55M OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052M55DHEAP.pdf
Availability of CRCW08052M55DHEAP
QUANTITY
CRCW08052M55DHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052M55DHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052M55DHEAP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052M55DHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08052M55DHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052M55DHEAP Details Description
Related parts for CRCW08052M55DHEAP
CONN RCPT .100" 38POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 11POS TIN SMD datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCHING 35V SOD-323 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 20CLCC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
LED XLAMP ROYAL BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf