Vishay/Dale CRCW08052R20FKTA
CRCW08052R20FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R20FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R20FKTA.pdf
Availability of CRCW08052R20FKTA
QUANTITY
CRCW08052R20FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R20FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R20FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R20FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R20FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R20FKTA Details Description
Related parts for CRCW08052R20FKTA
RFID 32MM GLASS TRANSP R/W 80BIT datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf