Vishay/Dale CRCW08052R21FKEA
CRCW08052R21FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R21FKEA
Brief Description
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R21FKEA.pdf
Availability of CRCW08052R21FKEA
QUANTITY
CRCW08052R21FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R21FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R21FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R21FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R21FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R21FKEA Details Description
Related parts for CRCW08052R21FKEA
SIDAC 2CHP 170/340V 400A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
45.97MM X 45.97MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf