Vishay/Dale CRCW08052R26FMTA
CRCW08052R26FMTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R26FMTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R26FMTA.pdf
Availability of CRCW08052R26FMTA
QUANTITY
CRCW08052R26FMTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R26FMTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R26FMTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R26FMTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R26FMTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R26FMTA Details Description
Related parts for CRCW08052R26FMTA
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 14A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CORD DBL BANA W/SHIELD LINE 18" datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC SMB datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTO RELAY LOW TRIG CURR SO6 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf