Vishay/Dale CRCW08052R26FNEB
CRCW08052R26FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R26FNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R26FNEB.pdf
Availability of CRCW08052R26FNEB
QUANTITY
CRCW08052R26FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R26FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R26FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R26FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R26FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R26FNEB Details Description
Related parts for CRCW08052R26FNEB
RES 1.2K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
45.45MM X 43.18MM 1=25/PK datasheet.pdf
ANALOG TIMER - PM4HW datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf