Yageo RT0805BRD0768KL
RT0805BRD0768KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0768KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0768KL.pdf
Availability of RT0805BRD0768KL
QUANTITY
RT0805BRD0768KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0768KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0768KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0768KL
Related LinksRT0805B, RT0805BRD0768KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0768KL Details Description
Related parts for RT0805BRD0768KL
CONTROLLER LOAD .15-75A 0-10VDC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LIS3LV02DQ datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 149 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ISO RELAY CO 5PIN 24V 20A datasheet.pdf
SPIRALWRAP .25''DIA NATURA 100' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" WHT FLOAT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf