Vishay/Dale CRCW08052R40FNTA
CRCW08052R40FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R40FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R40FNTA.pdf
Availability of CRCW08052R40FNTA
QUANTITY
CRCW08052R40FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R40FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R40FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R40FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R40FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R40FNTA Details Description
Related parts for CRCW08052R40FNTA
LED MINI BAYONET T3-1/4 14V YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 5UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR RHT-1991 datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf