Vishay/Dale CRCW08052R40JNTA
CRCW08052R40JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R40JNTA
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R40JNTA.pdf
Availability of CRCW08052R40JNTA
QUANTITY
CRCW08052R40JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R40JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R40JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R40JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R40JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R40JNTA Details Description
Related parts for CRCW08052R40JNTA
IC RTD SIGNAL COND HYBRID 38-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH QDX QUAD 160PBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf