Vishay/Dale CRCW08052R43FNEA
CRCW08052R43FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R43FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R43FNEA.pdf
Availability of CRCW08052R43FNEA
QUANTITY
CRCW08052R43FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R43FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R43FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R43FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R43FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R43FNEA Details Description
Related parts for CRCW08052R43FNEA
IC TXRX LEVEL SHIFT 3ST 56-VFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
FUSE 300A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
HCS ASSEMBLY KIT FOR F-SMA CONN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf