Vishay/Dale CRCW08052R43FNTA
CRCW08052R43FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R43FNTA
Brief Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R43FNTA.pdf
Availability of CRCW08052R43FNTA
QUANTITY
CRCW08052R43FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R43FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R43FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R43FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R43FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R43FNTA Details Description
Related parts for CRCW08052R43FNTA
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
D4JL-4RFA-C6 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 120QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
DSUB 50 M SOD CLIN ZINC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 20A 1200V AC 660VDC INDUSTR datasheet.pdf