Vishay/Dale CRCW08052R55FKEAHP
CRCW08052R55FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R55FKEAHP
Brief Description
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R55FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08052R55FKEAHP
QUANTITY
CRCW08052R55FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R55FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R55FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R55FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW08052R55FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R55FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08052R55FKEAHP
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN SKT 20POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf