Vishay/Dale CRCW08052R61FNEA
CRCW08052R61FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R61FNEA
Brief Description
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R61FNEA.pdf
Availability of CRCW08052R61FNEA
QUANTITY
CRCW08052R61FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R61FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R61FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R61FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R61FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R61FNEA Details Description
Related parts for CRCW08052R61FNEA
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
BLANK PANEL 19" 1U BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CABLE 24POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf